Grzegorz Lityński

"Z Wrocławia do Kijowa z pomocą humanitarną".

Informacje o autorze:
Grzegorz Lityński (www.litynski.com), wrocławianin z urodzenia i zamiłowania, miłośnik Śląska, obcych kultur, historii i fotografii. Z aparatem w ręku odwiedził ponad 75 krajów. Laureat BZ WBK Press Foto w kategorii "Życie codzienne". Autor wystaw w Polsce, Niemczech i USA m.in. w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, w Capitolu w Minnesocie. Jego zdjęcia uchodźców ukraińskich w Polsce wystawiane są obecnie w Ukrainian National Museum w Chicago.

Zdobywca Nagrody Publiczności Festiwalu "Trzy Żywioły" w Krakowie. Autor ok. 30 publikacji na temat fotografii oraz dwóch podręczników z fotografii podróżniczej dla studentów Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Specjalista od reportaży i dokumentacji podróżniczych.

Od kilkunastu lat organizuje kursy i plenery fotograficzne w kraju i za granicą - od Górnego Śląska po Kostarykę. W swej aktywności dydaktycznej stawia na rozwój umiejętności miękkich uczestników kursów - daru obserwacji, empatii, kojarzenia, poczuciu piękna, a nie na rozwój "śrubkologii". Obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych gdzie m.in. prowadzi cykl pokazów o pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Prelekcja odbędzie się on-line.