Grzegorz Lityński

Tytuł pokazu: "Magia światła w fotografii podróżniczej".
Opis pokazu:
Motto: "Amator martwi się o sprzęt, profesjonalista martwi się o kase, a mistrz martwi się o światło" (Anonim).

Jeździmy po świecie, zwiedzamy miejsca bliskie i dalekie, jesteśmy świadkami fascynujących wydarzeń.... a częstokroć nasze zdjęcia nie oddają tego, co przeżyliśmy. Jak przywieźć z podróży porywające fotografie? Co mogę poprawić w technice fotografowania? Czy koniecznie muszę kupować drogi i ciężki sprzęt by uzyskać lepsze zdjęcia?

Grzegorz Lityński (www.litynski.com) w zajmujący sposób przybliży nam jedną z kluczowych podstaw fotografii: odpowiednią ekspozycję. Na przykładzie zdjęć z szcześciu kontynentów opowie gdzie i kiedy powstają niepowtarzalne ujęcia, jak wykorzystywać kierunkowość światła, porę dnia czy warto fotografować pod słońce, jak fotografować zachody słońca, zmierzch.... Zobaczymy wschód słońca w klasztorze w Siczuanie, świętujących mnichów w Baganie, czarodziejską moc światła wzdłuż rzeki Nam Ou, tajemniczy Maghreb i dziesiątki innych miejsc. Barwna prezentacja, kilkaset doskonałych zdjęć i niepowtarzalny komentarz. Fotografia podróżnicza dla każdego - wyłożona w prosty i przystępny sposób.

Informacje o autorze:
Grzegorz Lityński (www.litynski.com), wrocławianin z urodzenia i zamiłowania, miłośnik Śląska, obcych kultur, historii i fotografii. Z aparatem w ręku odwiedził ponad 75 krajów. Fotografował praktycznie we wszystkich zakątkach Starego Kontynentu, a także w miejscach odległych takich jak Australia, Botswana, Butan, Galapagos, Gwatemala, Laos, Mjanma, Peru, Spitsbergen. Jego zdjęcia publikowane były w prasie krajowej i zagranicznej. Na swoim koncie ma również kilka nagród w międzynarodowych konkursach fotograficznych, jest m.in. laureatem prestiżowego konkursu BZ WBK Press Foto w kategorii "Życie codzienne". Autor indywidualnej wystawy w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie (styczeń-luty 2014) oraz wystawy w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu (wrzesień 2016). Zdobywca Nagrody Publiczności Festiwalu "Trzy Żywioły" w Krakowie. Autor ok. 30 publikacji na temat fotografii. Specjalista od reportaży i dokumentacji podróżniczych, realizował zlecenia w Polsce, na Filipinach, Sri Lance, etc.

Od kilkunastu lat organizuje kursy i plenery fotograficzne w kraju i za granicą - od Górnego Śląska po Kostarykę. W swej aktywności dydaktycznej stawia na rozwój umiejętności miękkich uczestników kursów - daru obserwacji, empatii, kojarzenia, poczuciu piękna, a nie na rozwój "śrubkologii". Obecnie prowadzi zajęcia z fotografii m.in. w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.