Żaneta i Jacek Govenlock

Afryka poza czasem - plemiona Angoli, pigmeje i goryle nizinne

Była to podróż po jednych z najrzadziej odwiedzanych krajach Afryki: Angoli, Kongo, Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. Przejechaliśmy kilka tysięcy kilometrów czerwonymi, gliniastymi drogami i bezdrożami. Byliśmy w głębi czarnej, najczarniejszej Afryki. Zanurzyliśmy się w niej głęboko. Nie była niebezpieczna, a tylko dzika w swojej naturalności, w nieprzerwanym związku człowieka z naturą. Szczególnie zafascynowaliśmy się na południem Angoli, gdzie obserwowaliśmy wspaniałą różnorodność strojów i zwyczajów mieszkających tam plemion. Podziwialiśmy piękne i dumne kobiety, noszące tradycyjne ubiory i bardzo wyszukane w formie i kolorach ozdoby.

Kamerun i Republika Środkowoafrykańska to z kolei jedne z ostatnich w Afryce terenów pokrytych wielką, równikową dżunglą. Tam obserwowaliśmy rodziny goryli nizinnych i szukaliśmy wielkich stad słoni leśnych. Rdzennymi mieszkańcami są tu Pigmeje, którzy chyba jako ostatni utrzymują się ze zbieractwa i polowań w dżungli za pomocą sieci.

Pokażemy też świat wielkich afrykańskich miast jak Luanda czy Brazzaville, gdzie wciąż widać pozostałości dawnej działalności kolonizatorów.