Krzysztof Błażyca

Krzysztof Błażyca – Krzysztof Błażyca, podróżnik, reporter, autor wystaw fotograficznych poświęconych Afryce, współtwórca Fundacji Razem dla Afryki www.razemdlaafryki.org , członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Publikacje m.in. w: "Gość Niedzielny", "Poznaj Świat", "Almanach prowincjonalny", kenijski "National Mirror". Autor zbioru reportaży "Tego drzewa nie zetniesz" (Pelplin 2015) oraz reportażu "Krew Aczoli" (premiera książki w kwietniu br.). Strona prywatna: www.krewaczoli.pl Po prelekcji będzie możliwość zakupu książek oraz gadżetów afrykańskich - cegiełek, z których dochód przeznaczony jest działania Fundacji Razem dla Afryki (obecny projket - studnia w Pabo, na północy Ugandy). Szczegóły: http://razemdlaafryki.org/sorudeo/


KREW ACZOLI
Dziesięć lat po zapomnianej wojnie
na północy Ugandy
Spotkania z ofiarami Bożej Armii Oporu i wojsk rządowych


Wstrząsające wspomniena świadków i uczestników jednej z najbardziej przerażających wojen w kraju określanym Perłą Afryki. Jak dziesięć lat po koszmarze wygląda życie na północy Ugandy naznaczonej rebelią rozpętaną przez Josepha Kony'ego w imię... Dziesięciu Przykazań? I co myślą Ugandzyjczycy o trzydziestu latach rządów prezydenta Yoweri Museveniego?

Czytając "Krew Aczoli" miałem wrażenie, że stanowi ona doskonałe dopełnienie "Nocnych wędrowców" Wojciecha Jagielskiego i "Dzieci-żołnierze. Kalami idzie na wojnę" Giuseppe Carrisiniego. To właśnie wyniki bezpośrednich rozmów, w formie wywiadów pogłębionych, są największą wartością publikacji.

dr hab. Andrzej Polus, Polskie Centrum Studiów Afrykanistycznych

Wojna zawsze jest straszna, ale w Afryce straszniejsza. Wie to każdy, kto ją widział, o niej słyszał lub choćby przeczytał "Strategię antylop" Jeana Hatzfelda. Potwierdza to świetna książka Krzysztofa Błażycy o ponad dwudziestoletniej, okrutnej i mało znanej wojnie w Ugandzie. Wstrząsająca i piękna zarazem.

Tadeusz Biedzki, W Piekle eboli, Dziesięć bram świata